
Gdy pojawia się uczucie ciągłego parcia na pęcherz u mężczyzn, dolegliwość ta może mieć zróżnicowane przyczyny. Co ją wywołuje? Sprawdź główne przyczyny parcia na mocz dotykające mężczyzn. Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem ortomedico.pl/wyroby-urologiczne.
Uczucie pełnego pęcherza u mężczyzn
Parcie na mocz (parcie na pęcherz) pojawia się wtedy, gdy do pęcherza moczowego napływa mocz. Wtedy dochodzi do rozciągnięcia jego ścianek, co powoduje wysłanie sygnału do mózgu o konieczności jego opróżnienia. Po wizycie w toalecie uczucie zanika.
Zdarza się jednak, że uczucie pełnego pęcherza utrzymuje się stale i towarzyszą mu także inne dodatkowe objawy, na przykład pieczenie, swędzenie cewki moczowej, bóle w podbrzuszu, krwiomocz, czyli krew w moczu. Wtedy kluczowe znaczenie ma określenie przyczyny dolegliwości, by rozpocząć jej skuteczne leczenie.
Mężczyźni – główne przyczyny parcia na mocz
Często można spotkać się ze zdaniem, że parcie na mocz to spory problem dla kobiety, jednak dolegliwość ta jest również poważną trudnością dla mężczyzny.
Najważniejsze powody parcia na pęcherz moczowy u mężczyzn:
- Infekcje układu moczowego – zakażenia bakteryjne i grzybicze pęcherza moczowego.
- Kamica nerkowa – towarzyszy jej najczęściej kolka nerkowa, krwiomocz.
- Zapalenie prostaty, łagodny przerost prostaty – częste oddawanie moczu, mała siła strumienia moczu, długi czas oddawania moczu.
- Nadreaktywność pęcherza moczowego – częste oddawanie moczu, odczuwane jest bolesne uczucie parcia, a także nietrzymanie moczu.
- Reaktywne zapalenie stawów, czyli zespół Reitera – wywołuje zapalenia stawów, cewki moczowej oraz spojówek.
- Guzy, nowotwory pęcherza moczowego – najczęściej towarzyszy im krwiomocz, bóle, może pojawić się bezmocz.
Ponadto uczucie pełnego pęcherza może pojawić się także na skutek chorób układu nerwowego, w tym stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, urazów i nowotworów mózgu, rdzenia kręgowego.
Jak zmniejszyć parcie na mocz? Jak radzić sobie z problemem niekontolowanego moczu? Najważniejsza jest wizyta u lekarza urologa, który wykona kompleksową diagnostykę i zaleci właściwe leczenie.