Rak piersi jest najczęstszą postacią raka u kobiet. Jest to również druga po raku płuc najczęstsza przyczyna zgonów kobiet. Może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale częściej występuje u kobiet. Oto niektóre z czynników, które przyczyniają się do raka piersi: genetyka, wiek, historia rodziny, otyłość, spożywanie alkoholu, dieta i wybór stylu życia. Kobiety z rakiem piersi mogą mieć również inne nowotwory, takie jak rak jajnika lub endometrium. Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem dlaamazonek.pl

Jak zapobiegasz rakowi piersi?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi jest utrzymanie prawidłowej wagi poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną. Jeśli masz rodzinną historię raka piersi, możesz uzupełnić witaminę E lub selen.

Wykonuj regularne badania mammograficzne

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Jest to również najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka u kobiet.

Profilaktyka raka piersi zaczyna się od poznania czynników ryzyka i podjęcia działań profilaktycznych. W

Pierwszym krokiem do zmniejszenia ryzyka raka piersi jest poddanie się testom. Jeśli jesteś kobietą w wieku 40+, wykonaj mammografię podstawową. Kobiety, u których wykonano mammografię podstawową, są bardziej narażone na wczesne wykrycie problemów, co zwiększa szansę na przeżycie.

Mammogramy przesiewowe to jeden z najlepszych sposobów wczesnego wykrycia raka piersi, gdy łatwiej go leczyć.

Istnieją 2 rodzaje mammografii: przesiewowe i diagnostyczne. Mammogramy przesiewowe mogą wykryć raka piersi, ale nie dają pewności. Mammogramy diagnostyczne zapewniają wyraźniejszy obraz tkanki piersi i mogą pomóc lekarzowi stwierdzić, czy guz jest rakowy.

Jak sprawdzić piersi pod kątem oznak raka?

Kobiety powinny być świadome objawów i oznak raka piersi. Powinny wiedzieć, jak sprawdzać piersi pod kątem zmian i jak najszybciej zgłaszać wszelkie nietypowe objawy swojemu lekarzowi.

Najczęstszym objawem raka piersi jest zmiana wielkości lub kształtu jednej lub obu piersi. Jeśli zauważysz, że jedna lub obie piersi urosły, są pogłębione lub są bolesne w dotyku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Może być trudno stwierdzić, czy ktoś ma raka piersi, ponieważ może być trudno na wczesnym etapie wykryć oznaki i objawy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *