Odleżyny to poważny problem dotykający osób obłożnie chorych. Najlepiej zapobiegać ich powstawaniu. Wobec tego kluczowe jest właściwe pielęgnowanie skóry narażonej na odleżyny. Na co trzeba zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Częsta higiena to podstawa

Skóra osób z ryzykiem odleżyn oraz z odleżynami powinna być czysta, sucha i właściwie nawilżona. W pielęgnacji skóry osób z tym problemem medycznym najważniejsze znaczenie ma systematyczna higiena z użyciem odpowiednio dobranych środków kosmetycznych. Skórę należy przemywać codziennie, pamiętając o tym, aby nadmiernie jej nie pocierać.

Dobór odpowiednich preparatów zależny jest od wystąpienia i stopnia zaawansowania odleżyn, dlatego też najlepiej skonsultować się z pielęgniarką albo lekarzem.

Kosmetyki na odleżyny

Gdy odleżyny są niewielkie, wtedy nie ma potrzeby sięgania po specjalistyczne środki. Najczęściej stosuje się wtedy płukanie zmian solą fizjologiczną. Nie należy stosować preparatów jak woda utleniona, jodyna, rivanol, stężona sól, kwas borny. Powodują one nadmierne podrażnienie tkanek i mogą sprzyjać rozwojowi dolegliwości, powodować ból u chorego.

Bardzo dobre efekty przy zapobieganiu powstawania zmian może dać seni care krem ochronny z tlenkiem cynku, który zabezpiecza przed tworzeniem się stanów zapalnych. Ponadto przyspiesza on procesy regeneracji tkanki skórnej i dzięki temu codziennie dba o jej kondycję. Kremu z tlenkiem cynku nie należy intensywnie wcierać w skórę, ale jedynie lekko go wklepać. Tworzy on wtedy na skórze ochronną warstwę i utrzymuje jej prawidłowy poziom nawilżenia.

Ważne właściwe wyroby chłonne

Osoby, które są obłożnie chore, wymagają również stosowania odpowiednich wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i kału. Najczęściej wykorzystywane są pieluchomajtki, które pomagają w codziennym utrzymaniu higieny chorego.

Kluczowe znaczenie ma właściwy dobór wyrobów chłonnych. Są one dobierane w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości. W przypadku bardzo ciężkiego stopnia nietrzymania moczu i kału często zalecane są pieluchy Seni Quatro. Wyróżniają się one optymalnym stopniem dopasowania do ciała dzięki elastycznym ściągaczom, szybko i dokładnie wchłaniają wilgoć i chronią przed wyciekami. Dodatkowo umożliwiają swobodne oddychanie skóry, co jest także bardzo istotne w przypadku pielęgnacji odleżyn.

Wszystkie produkty przeznaczone dla osób z odleżynami można zakupić w dobrych sklepach medycznych. Są one dostępne również przez internet wraz z refundacją NFZ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *