Amputacja powinna być wykonana jedynie w ostateczności. Kiedy najczęściej przeprowadza się chirurgiczne usunięcie kończyny, po którym pacjent może stosować jej protezę? Na te inne pytania odpowiedzą nam specjaliści z zakład Relax-Med.pl

Na czym polega zabieg amputacji?

Amputacją nazywa się zabieg operacyjny, którego celem jest usunięcie konkretnego narządu całościowo albo częściowo. Najczęściej operacje tego rodzaju przeprowadza się na kończynach górnych oraz dolnych.

Operacja amputacji polega zwykle na usunięciu kończyny w stawie. Dochodzi wtedy do rozdzielenia kości w stawie – procedura ta nazywana jest również wyłuszczeniem.

Amputacja powoduje trwałe kalectwo u osoby poddanej takiemu zabiegowi, jednak za pomocą nowoczesnych protez kończyn możliwe jest przywrócenie pacjentowi jego dawnej sprawności.

Amputacja – główne przyczyny

Do amputacji kończyn może dojść na skutek różnych przyczyn wynikających ze schorzeń oraz urazów, gdy kończyny górnej albo dolnej nie można uratować innymi metodami.

Wśród schorzeń wywołujących konieczność przeprowadzenia amputacji znajdują się głównie te, które wywołują znaczne niedokrwienie kończyn, na przykład na skutek miażdżycy naczyń krwionośnych czy cukrzycy (tak zwana stopa cukrzycowa).

Inne przyczyny przeprowadzania amputacji to:
– oparzenia,
– odmrożenia,
– zgorzele gazowe,
– rak kości,
– trudności w korzystaniu z niesprawnej kończyny.

Co po amputacji kończyny?

Amputacja sama w sobie nie jest zabiegiem bardzo skomplikowanym i ryzykownym. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji mogą jednak pojawić się powikłania, dlatego pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarskich w trakcie rekonwalescencji.

Aby przywrócić sprawność, dobierana jest odpowiednia proteza kończyn dolnych albo górnych. Konieczne jest wtedy właściwe przygotowanie kikuta, a następnie rehabilitacja, która uczy pacjenta korzystania z protezy na co dzień.

Najlepiej, aby proteza kończyn została wykonana w dobrym zakładzie ortopedycznym, w którym można otrzymać fachową pomoc specjalistów, w tym fizjoterapeutów. Proteza może być również zakupiona z dofinansowaniem, dzięki czemu można zmniejszyć jej koszt.

Na stronie https://www.relax-med.pl/proteza-bioniczna-reki/ znajdziesz więcej informacji o protezach kończyn, firma oferuje bezpłatne konsultacje oraz pomaga w formalnościach przy refundacji NFZ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *