Nie tylko złamania, zwichnięcia czy skręcenia – ortopeda jest lekarzem, który zajmuje się również leczeniem wielu schorzeń i wad dotykających narządu ruchu. Co leczy ortopeda? Jak wygląda diagnostyka w jego gabinecie?

Lekarz ortopeda

Ortopedia to specjalność lekarska skupiona na narządzie ruchu, w tym na szkielecie, więzadłach i stawach, nerwach, naczyniach krwionośnych i na mięśniach.

Kto to jest lekarz ortopeda? Lekarz ten posiada właściwe wykształcenie w kierunku ortopedii i traumatologii. Prowadzi leczenie zachowawcze i leczenie zabiegowe wad wrodzonych i nabytych, zapaleń, zwyrodnień, zakażeń, chorób nowotworowych.

Ortopeda w przeciwieństwie do traumatologa nie zajmuje się urazami narządów ruchu, które wymagają natychmiastowej interwencji zabiegowej, w tym operacyjnej, na przykład przy złamaniach, uszkodzeniach mięśni, stawów czy naczyń krwionośnych.

Diagnostyka ortopedyczna

Aby rozpocząć skuteczne leczenie ortopedyczne, konieczne jest wykonanie badań. Diagnostyka ortopedyczna opiera się zarówno na badaniach fizykalnych (ręcznych), jak i na nowoczesnych technikach diagnostyki obrazowej. Co robi ortopeda w Łodzi w swoim gabinecie? Jakie badania zleca?

W gabinecie ortopeda może wykonać badanie fizykalne i USG narządu ruchu, głównie stawów człowieka, aby ocenić ich stan. Badania ultrasonograficzne są całkowicie bezbolesne i nie wymagają od pacjenta specjalnych przygotowań. Wśród najczęściej prowadzonych badań ortopedycznych, które realizuje się poza gabinetem, znajdują się:

– badania RTG – zdjęcie rentgenowskie układu ruchu
– rezonans magnetyczny
– artrografia rezonansu magnetycznego – badanie służące do obrazowania stawów z kontrastem
– tomografia komputerowa
– densytometria – badanie gęstości tkanki kostnej
– badania krwi – morfologia, badanie OB, CRP, kwas moczowy i inne

Leczenie chorób ortopedycznych

Ortopeda jako specjalista w dziedzinie schorzeń układu ruchu pomaga pacjentom w pozbyciu się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, między innymi bólu, problemów z ruchomością. Co leczy ortopeda w swoim gabinecie?

Choroby ortopedyczne obejmują różne obszary układu ruchu człowieka, między innymi kręgosłup, klatkę piersiową i miednicę, kończyny górne i dolne. Wśród dolegliwości leczonych przez ortopedę znajdują się:

– dyskopatia kręgosłupa
– przepuklina dyskowa
– rwa kulszowa
– zapalenia stawów
– zwyrodnienia stawów
– zespół cieśni kanału nadgarstka
– łokieć tenisisty
– zakażenia kości
– chrzęstniakowatość
– jałowa martwica kręgosłupa
– nowotwory dotykające narządu ruchu

Konsultacja z lekarzem ortopedą możliwa jest na NFZ lub prywatnie. Koszt wizyty prywatnej to około 100-150 złotych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *