Odkładający się w ekspresie do kawy kamień może spowodować obniżenie jakości przyrządzanych w nim napojów. Dodatkowo jest wtedy w wyższym stopniu narażony na usterki. W takim przypadku trzeba przeprowadzić odkamienianie. Jak je wykonać? Doradzamy!

Jak przeprowadzić odkamienienie ekspresu?

Usunięcie kamienia z ekspresu do kawy może być przeprowadzone na różne sposoby zależnie od jego typu. Jak odkamienić ekspres do kawy?

Najłatwiej czyści się ekspresy ciśnieniowe automatyczne, które wyposażone są w programy do czyszczenia. Wystarczy tylko dodać odpowiedni środek do ekspresu, a urządzenie zajmie się resztą.

W innych modelach proces odkamienienia trzeba przeprowadzić samodzielnie. W tym celu należy zdemontować elementy urządzenia i umieścić w nich środek odkamieniający. Po ich oczyszczeniu należy je zamontować, wybrać program do parzenia kawy i zastosować wodę z odkamieniaczem. Potem zaleca się kilka razy zaparzyć „puste” kawy, czyli z samą wodą, by przepłukać urządzenie.

Jakie środki do odkamienienia ekspresu wybrać?

Do usuwania kamienia potrzebne będą odpowiednie środki. Czym odkamienić ekspres do kawy?

W sprzedaży można znaleźć różne preparaty:
– tabletki do odkamieniania – najczęściej używane w ekspresach automatycznych, umieszczane w specjalnym pojemniku
– płyny do odkamieniania – mieszane z wodą, mogą być używane w różnych typach ekspresów
– proszki do odkamieniania – również przeznaczone do mieszania z wodą

Można też zastosować sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, lecz nie są one tak skuteczne jak środki profesjonalne.

Jak często powinno się odkamieniać ekspres?

Aby ekspres był czysty, a kawa smaczna, trzeba przeprowadzać regularne czyszczenie urządzenia. Jak często odkamieniać ekspres?

Zwykle jest to konieczne co około 200-300 napojów, co w warunkach domowych oznacza odkamienianie co 2-4 miesiące. Wybrane ekspresy informują o tym, kiedy należy je odkamienić, dlatego nie trzeba pamiętać o tym, kiedy ostatnio czyściło się urządzenie. Wszelkie produkty i możliwości uzgodnione są z ekspertami i są dostępne na coffeeon.pl/.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *