Zabieg mastektomii to trudne doświadczenie dla każdej kobiety. Konieczność poradzenia sobie z chorobą, zmianami, jakie zachodzą w ciele, a także bólem – może stanowić ogromne brzemię dla każdej amazonki. Dodatkowo, pojawia się konieczność doboru odpowiedniej bielizny, która nie wywoła podrażnień w obrębie blizny.

Pierwszy biustonosz po operacji

Jak w przypadku każdej ingerencji w ludzkie ciało, również po zabiegu mastektomii naskórek jest opuchnięty i obolały, a blizna bardzo czuła na dotyk. Dlatego też bezpośrednio po operacji, w czasie gdy blizna się goi, zaleca się stosowanie wysokiej jakości biustonoszy, dostosowanych na ten czas.

Przede wszystkim, pierwszy biustonosz pooperacyjny powinien być zapinany w przedniej części. Wyciągnięcie ręki za plecy przy gojącej się skórze będzie nie tylko niebezpieczne, ale również bardzo bolesne. Dlatego tak ważnym jest, by biustonosz miał haftki lub zatrzaski z przodu.

Dodatkowo, koniecznie powinien być wykonany z lekkich, miękkich i przewiewnych materiałów. Tylko w ten sposób można bowiem mieć pewność, że blizna po mastektomii wygoi się odpowiednio i nie dojdzie do żadnych bardziej skomplikowanych uszkodzeń w tym obrębie. W przypadku czasu bezpośrednio po mastektomii, stosuje się również tak zwane protezy tymczasowe, które są dużo lżejsze od standardowych modeli.

Jaki biustonosz później?

Gdy blizna już się wygoi, możliwy jest zakup właściwego biustonosza po mastektomii. Modele, które nakłada się później, przede wszystkim powinny być wyposażone w odpowiednią kieszonkę na protezę. Te ostatnie są stosunkowo ciężkie, by imitować prawdziwą pierś, dlatego ważne jest, by kieszonka dobrze zabezpieczała protezę przed odstawaniem i była dość dyskretna.

Z masą protezy jest również powiązana kolejna kwestia dotycząca biustonosza. Mianowicie – w miarę możliwości warto wybrać model, który ma szerokie ramiączka. Dzięki temu ciężar protezy jest odpowiednio rozłożony i odcinek szyjny kręgosłupa oraz barki nie są nadmiernie obciążone.

Choć nie jest to tak konieczne jak w przypadku pierwszych biustonoszy po operacji, również w późniejszym czasie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem wydają się być staniki zapinane z przodu. W przypadku konieczności sięgania za plecy może dojść do przypadkowego wysunięcia protezy, bowiem ruch ten nie jest standardowy. Co za tym idzie – cały proces nakładania biustonosza może się wydłużyć.

Należy zwrócić również uwagę na to, by ta część bielizna była wykonana z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu, biustonosz zapewni komfort podczas wykonywania codziennych czynności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *