Właściwa dieta ma bardzo duże znaczenie podczas chemioterapii. Posiłki powinny dostarczać organizmowi substancje odżywcze niezbędne do odzyskania sił i walki z chorobą. Co powinna zawierać dieta w czasie chemioterapii?

Dlaczego zbilansowana dieta podczas chemioterapii jest tak ważna?

Chemioterapia stosowana jest jako jedna z podstawowych metod leczenia nowotworów. Polega na stosowaniu wlewów dożylnych lub tabletek zawierających cytostatyki uszkadzające komórki nowotworu, ale także komórki zdrowe, powodując nieprzyjemne skutki uboczne.

W zależności od rodzaju chemioterapia określana jest kolorami:
– czerwona,
– żółta,
– biała.

Odpowiednia dieta w czasie chemioterapii ma kluczowe znaczenie, ponieważ organizm jest wtedy narażony na silne działanie leków. Dodatkowo chemioterapii często towarzyszą objawy ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, biegunki, zatwardzenia, brak apetytu.

Dieta przy chemioterapii – podstawowe zasady

Planując posiłki podczas chemioterapii, należy pamiętać o kilku w kluczowych zasadach:

– Najlepiej, aby posiłki były małe objętościowo i jedzone często.
– Dieta przy chemioterapii czerwonej powinna zawierać najwięcej składników odżywczych, ponieważ najbardziej obciąża organizm.
Posiłki powinny zawierać jak najwięcej białek, między innymi z nabiału, mleka, produktów zwierzęcych i roślinnych. Białka pomagają w odbudowie zniszczonych chemioterapią komórek, wspomagają rekonwalescencję i prawidłowe działanie układu pokarmowego.
Warto zadbać o dużą ilość warzyw w diecie – najlepiej, aby były one gotowane, duszone albo pieczone.
– Dieta w czasie chemioterapii powinna też zawierać owoce – z wyjątkiem cytrusowych i pestkowych.
Podczas terapii należy pić jak najwięcej płynów – najlepiej 1,5-2 litry płynów dziennie, na przykład niegazowaną wodę, soki z warzyw i owoców, owocowe herbaty.
– Należy ograniczyć ilość tłuszczów zwierzęcych, na przykład smalec, boczek, na rzecz tłuszczów roślinnych jak tłoczone na zimno oleje.
– Dieta nie powinna zawierać słodyczy, produktów wzdymających, ostrych, mocno przetworzonych.
– Pacjent może spożywać specjalne posiłki wspomagające regenerację do kupienia w aptekach.

W opracowaniu najlepszej diety na czas chemioterapii może pomóc dietetyk kliniczny. Przygotuje on optymalny program żywieniowy z posiłkami dla chorego, które będą zawierały wszystkie kluczowe składniki odżywcze. Z usług dietetyków można korzystać dzisiaj przez internet.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *